طرح درس


اينجه هنر

آیت‌ا... خامنه‌ای: هر اندیشه‌ای که در قالب هنر نگنجد ماندگار نیست. دوستان،بسيار خرسندم ،ازاينكه چند لحظه با شما هستم.وشما نيز با نوشتن نظرا ت خود مرا در بهتر بودنم ياري نماييد.

 

طرح درس ................................ ويژه ي دبيران هنر دوره ي راهنمايي تحصيلي
مشخصات كلي
شماره ي طرح درس :
نام درس:
موضوع درس:
مجري:
تاريخ اجرا:
مدت اجرا:
محل اجرا:
كلاس:
تعداد فراگير:
هدف
1- كلي :
 
2- ديني :
 
3- رفتاري:
 
 
انتخاب
روش هاي تدريس:
 
رسانه ها :
 
مراحل اجرا
1- فعاليت هاي مقدماتي :
زمان
دقيقه
2- ارزشيابي تشخيصي:
 
 
 
 
 
دقيقه
3- آماده سازي ( زمينه سازي ) :
 
 
 
 
دقيقه
مراحل اجرا
4- ارائه ي درس : فعاليت معلم
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
فعاليت فراگير:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
دقيقه
 
فعاليت هاي تكميلي
5- جمع بندي
 
 
 
 
دقيقه
6- ارزشيابي تكويني:
 
 
 
 
دقيقه
7- تعيين تكليف :
 
 
دقيقه
8- تعيين موضوع جلسه ي آينده:
 
 
 
 
دقيقه
           

 

 

مشخصات کلی
 
نام درس :  هنر             
موضوع درس:  ترکیب بندی          
کلاس مقطع تحصیلی:  سوم
مدت جلسه:   45        
هدف های کلی درس
شناخت انواع کادروارتباط آن باترکیب بندی
هدف های رفتاری
(رفتار خروجی)
 
 
-          دانش آموز انواع کادر را می شناسد.
-          دانش آموز احساس خود نسبت به انواع کادر را بیان می کند.
-          دانش آموز انواع ترکیب بندی درکادرهای متفاوت را باهم مقایسه می کند.
-          دانش آموز درهرکادر ترکیب بندی متناسب با آن را ایجاد می کند.
-          دانش آموز مدل چیده شده درکلاس را درون کادر مناسب طراحی می کند.
-          دانش آموزمتناسب باهریک ازکادرهاترکیب بندی مناسبی چیده وازآن طراحی می کند.
وسایل ومواد آموزشی
 
کاغذA4- مدادطراحی – چند مدل بیجان – چند کادر مقوایی – تعدادی تصویر از اشیاء مختلف – تصویر چند نوع ترکیب بندی
زمان بندی
فعالیت های قبل از تدزیس
سلام ، احوالپرسی و حضور و غیاب
معلم چند شکل هندسی را روی تخته طراحی می کند.
3
ارزشیابی تشخیصی (رفتار ورودی)
 
معلم از دانش آموزان می خواهد هرچه درباره ی کادر می دانند بگویند  اومطالب عنوان شده را روی تخته می نویسد و زیرنکات درست ومهم را خط می کشد.
5
آماده سازی به وسیله ی سوال اطراف موضوع
درس
معلم از دانش آموزان می پرسد که هنگام عکاسی از یک درخت بلند معمولا دوربین را در چه حالتی قرار می دهند ؟ افقی یا عمودی ؟ و نیز هنگام عکاسی ازدریا چه حالتی برای دوربین انتخاب می کنند؟
معلم می پرسد که هر یک از اشکال مربع ، مستطیل عمودی و مستطیل افقی چه احساسی به آنها میدهد.
5
 
 
 
ارائه
 
 
درس
 
 
جدید
 
رِِئوس مطالب
-          کادر مربع وترکیب بندی متناسب باآن
-          کادر مستطیل عمودی وترکیب بندی متناسب باآن
-          کادر مستطیل افقی وترکیب بندی متناسب باآن
 
 
 
 
 
فعالیت های
مربوط به
روش تدریس
 
 
معلم سه کادر مربع ، مستطیل عمودی و مستطیل افقی را روی تخته نصب می کند وتوضیح می دهد که همه ی اشکال هندسی می توانند به عنوان کادر در نظر گرفته شوند اما این سه کادراصلی ترین و       متداول ترین کادرهایی هستند که در انواع هنرها به کار میروند، سپس سه نفراز دانش آموزان را انتخاب کرده وبرای هرنفریک کادر مشخص    می کند. درادامه به هر یک تصویر چند شیء مختلف می دهد واز آنها می خواهد باتوجه به آنچه در جلسات گذشته درباره ی ترکیب بندی خوب آموخته اند ، تصاویری راکه در اختیار دارند درون کادر مربوط به خود بچینند. معلم از بقیه ی دانش آموزان می خواهد درباره ی ترکیب بندی های ایجاد شده نظر دهند وخود با کمک آنها اشکالات احتمالی را برطرف کرده و در نهایت به ترکیب بندی های زیبا ومناسبی دست     می یابند.
10
فعالیت های تکمیلی
 
 
معلم با توجه به آنچه دانش آموزان درابتدای درس گفتند به خصوصیات وویژگی های هر یک از کادرها اشاره کرده و آن ها را از لحاظ تاثیرات بصری وروانی نیز بررسی می کند.
5
ارزشیابی تکوینی
معلم ازدانش آموزان می خواهد ترکیب بندی چیده شده روی میزکلاس را از زاویه ی دید خود ، درون کادرمتناسب با آن طراحی کنند و به عنوان تکلیف منزل درون هریک ازسه کادرذکرشده ترکیب بندی مناسب را طراحی کرده وبه کلاس بیاورند.
17
 

 
 طرح درس روزانه ی هنر                            
 موضوع : نقاشی  با اشکال هندسی                                      
 پایه ی : چهارم                                                             
هدف  کلی  : آشنایی با رشته های  هنری ( نقاشی )
 اهداف جزیی :
 1- آشنایی با طبیعت وزیبایی های آن
2- آشنایی با هنر نقاشی با اشکال هندسی
3- آشنایی با ابزار ووسایل مورد نیازدر نقاشی
4- آشنایی با رنگها وتر کیب رنگها
5- تقویت هماهنگی  درس هنر با ریاضی
6- تقویت هماهنگی بین دست وچشم وحاقظه
7- تقویت نیروی تفکر وتخیل وخلاقیت
8- تقویت علاقه ی مثبت به خلق آثار هنری
9- تقویت به کار گیری آموخته های  درس ریاضی در نقاشی
10- تقویت قدرت بیان  واظهار نظر در مورد  اثر خلق شده
11- تقویت دقت وکنجکاوی به محیط اطراف
 اهداف رفتاری :
 فراگیر پس از پایان درس باید قادر باشد که :
 1- چند نمونه  از نعمت های زیبای پیرامون خود را نام ببرد . ( شناختی )
2- ابزار مورد نیاز در نقاشی را نام ببرد . ( شناختی )
 3- با تر کیب رنگها رنگ جدیدی را بسازد . ( مهارتی )
4- با الها م از طبیعت وخلاقیت  ، تصورات ذهنی خود را روی کاغذ بیاورد . (مهارتی )
 5-  بین دست ها ، چشم وحافظه هماهنگی برقرار کند . (مهارتی )
6- در باره ی اثر خود توضیح بدهد . ( شناختی )
7- نسبت به نقا شی با اشکا ل هندسی علاقه نشان دهد . ( نگرشی )               
8 - درمورد  آ ثاردیگران قضا وت  کند . ( نگرشی )
9 – نسبت به یادگیری درس ریاضی علاقه نشان دهد.(نگرشی )
10- آ موخته های قبلی خودرادردرس هنربه  کار بگیرد.( مهارتی)
فضاومدل کلاس :
دانش آموزان درگروه ها ی دونفره قرار می گیرند .
وسایل موردنیاز :
برگه ی 4A  ، تخته ی شاستی ، گواش ، قلم مو ، آ ب ، دستمال کاغذی ، کاور ، پالت ، مداد ،خط کش ، 
اشکا ل هندسی مقواِیی .
ایجاد انگیزه :
      معلم به تعداد فراگیران کلاس با مقوای رنگی ا شکا ل هندسی متفاوتی رادرست کرده وروی  میزگذاشته ،هر یک از فراگیران یک شکل برداشته وبعد از فراگیرانی که شکل های هم رنگ دارند می خواهد که در یک  نیمکت بنشینند و گروه خود را با نام رنگ شکل خود تشکیل دهند ، به طور مثال گروه سبز ، گروه زرد ، گروه قرمزو....
ارزشیابی ورو دی :
1-رسم کدام  یک از اشکا ل هندسی را  دردرس ریاضی یاد گرفته اید ؟
2- رنگ های اصلی وفرعی کدامند ؟     
3- برای درست کردن رنگ قهوهای کدام رنگ ها را با هم ترکیب می کنند ؟
 اصول مورد توجه در هنگام کار :
1- نقاشی را بادقت وزیبا  بکشند.
2- هنگام رنگ آمیزی نظافت را رعایت کنند .
3- درکشیدن نقاشی فقط از اشکال هندسی استفاده کنند .
ارائه ی درس :
       معلم پس از ایجاد انگیزه وارزش یابی ورودی وبیان اصول وتذکرات لازم به فراگیران از آنها می خواهد  که در گروه خود  با هم مشورت کنند و با هم فکری وهمکاری والهام از طبیعت وتصورات ذهنی وبا خلاقیت وابتکار وتلفیق در ریاضی با نقاشی یک اثر زیبا بیافرینند وبعد اثر خودرا با گواش رنگ آمیزی وتزیین نمایند در زنگ آمیزی می توانند با ترکیب درست رنگها ، رنگ های جدیدی را بسازند واستفاده کنند . معلم نیز در بین فراگیران حضور می یابد وگروه ها را راهنمایی وهدایت می کند .
        پس از پایان کار معلم از یکی از افراد هر گروه می خواهد که اثری را که خلق کرده اند  روی تابلوی کلاس  چسبانده ودر مورد  آن  توضیح دهند وسایر دانش آموزان درمورد آنها قضاوت کنند ونظرات خود رابیان کنند .
تکلیف خلاقیتی :
1- فراگیران به کمک اشکال هندسی ومقوا یک اثر زیبا ساخته وبه کلاس ارائه دهند .
2- برای نقاشی خود یک قصه ساخته ودر جلسه  ی بعد آن را برای دوستان خود تعریف نمایند .

جلسه                                                                      سال اول خوشنويسي                                   روزانه طرح درس                               
هدف کلی  : فراگیران هنر خوشنویسی را جهت شناخت ارزشهای هنری بکار گیرند.
هدف کلی آموزشی: دانش آموزان با استفاده از نوشته معلم خوشنویسی را بخوبی فرا گیرند.
هدف جزئی: دانش آموزان سال        راهنمایی خط نستعلیق را مورد نقد و بررسی قرار می دهند.
نحوه نوشتن (ادب آداب داررد)به خوبي يادمي گيرد .در نوشتن حروفي مانند ( اب    د ر)
نقطه گذاري آن رارعايت كرده وبه درستي به كارببرد
حرکتی : دانش آموزحروف     ( اب    د ر)   را بخوبی بنویسد.
هدفهای رفتاری : دانش آموزان سطر مورد نظر را با استفاده از سرمشق تمرین نمایند.
دانش: دانش آموز در مورد نوشتن کلمه      آداب   توضیحاتی می دهد.
درک فهم: دانش آموزان چگونگی حرکت   كشيده  (ب)               در نوشتن     آداب  را توضیح می دهند.
کاربرد: دانش آموزان سال  اول       راهنمایی سطر مورد نظر را بد رستی انجام دهند.
تجزیه و تحلیل: از میان دو     ( اب    د ر)            نوشته ، درست ترین را انتخاب می کند.
ترکیب: در مورد بکارگیری کلمه   آداب       در سطرها ی مختلف تحقیقی به عمل آورد.
تقلید : از روی سرمشق معلم کلمه    (ادب  و     دارد)  را تمرین می کند.
هماهنگی حرکات: با هماهنگی دست و قلم حرکت اول و دوم    (د)و(ر)      را نشان دهد.
عادی شدن: با مهارت سطر  (ادب آداب دارد     را می نویسد.
واکنش: دانش آموز در مورد اشکالات خود از معلم سوالاتی می کند.
ارزش گذاری: داوطلبانه خواهان نوشتن تمرینات اضافی  در مورد سطر مذکور می باشد.
دریافت: دانش آموز در مورد نوشتن کلمه  (ر،د     )   از معلم خود سوال می کند.
تبلور: پوسترهايی که حرف   (د،ر،ا،ب)       در آن باشد را تهیه  می کند.
 

 

 

 


نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:





نوشته شده در دو شنبه 4 آذر 1392برچسب:,ساعت 22:58 توسط دبير هنر| |


Power By: LoxBlog.Com

خدمات وبلاگ نويسان جوان

استخاره با قرآن کریم
دریافت کد استخاره آنلاین

;font-size: 8pt ;TEXT-ALIGN: center ;font-family: Tahoma ;FONT-WEIGHT: bold ;}